Erzincan Altıntepe Kalesi Gezisi

Erzincan Altıntepe Kalesi Gezisi

24.06.2019 64

     Urartular döneminde inşa edilen Altıntepe Kalesi, Erzincan il merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda yer alan yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor. Tarihi Altıntepe kalesi'ni  Doç.Dr.Mehmet Ali YILMAZ rehberliğinde gezip kale hakkında ayrıntılı bilgi edindik.

    Doğu Roma İmparatorluğunun önemli bir merkezi konumunda olan ve söz konusu kalenin de yer aldığı tepenin doğu yüzündeki burun üzerinde ise üç nefli, zemini mozaik kaplı bir kilise yer alıyor.

     Sur duvarları, kabul salonu, açık hava tapınağı, mezarları ve gelişmiş kanalizasyon şebekesiyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde örnek bir yapıya sahip olan Altıntepe Kalesi'nde, 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümünce kazı çalışması yürütülüyor.

    Yılmaz, Altıntepe Kalesi'nin en önemli döneminin Urartu dönemi olduğunu vurgulayarak, "Kale başlangıcının MÖ 1750'ler olmasına rağmen Doğu Anadolu'da ilk devleti kuran ve ilk yazıyı getiren devlet olan Urartu'nun Kuzeybatı noktasının en önemli kalesi olduğunu biliyoruz." dedi.

     Kalenin Urartu arkeolojisine büyük katkılar sağladığını dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

     "Kalede tapınağın hemen yanında bir kanalizasyon sistemi, tuvaleti, havuzu ve yine kabul salonu olarak ifade ettiğimiz apadanası var. Bunlar hep Urartu dönemine ait. Hemen kalenin güney yamacındaki 3 tane mezar, yanındaki açık hava tapınağı, mezarın içerisindeki lahitlerin o dönemin Urartu sanatında tek örnek olduğunu biliyoruz. Yine duvar resimleri olarak da Anadolu'daki Urartu duvar resimlerini yansıtan en güzel örnek apadanada çıkmış ve bugün Anadolu Medeniyetler Müzesinde teşhir edilmektedir."

    Geziyi düzenleyen okul idaresine, bizlere rehberlik eden Doç.Dr.Mehmet Ali YILMAZ' a ve katılım sağlayan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Altıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe KalesiAltıntepe Kalesi